Mimarlar Odası 44. Dönem Olağan Genel Kurulu`na Katılım ve Öncesi Delege Toplantısı Yapıldı

11- 13 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen Mimarlar Odası 44. Dönem Olağan Genel Kurul öncesinde 07-04-2014 tarihinde, Şube binamızda Mehmet Özkurt Toplantı Salonu’nda, Şube Delegelerimiz ile bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır.
 


Toplantıda 44. Dönem Olağan Genel Kurul Gündemi görüşülerek , delege üyelerimizin görüşleri ve önerileri alınmıştır.
Mimarlar Odası 44. Dönem Olağan Genel Kurulu’na, Şube Yönetim Kurulumuz ve Delegelerimiz ile birlikte tam katılım sağlanmıştır.


Şube Başkanımız M. Osman AYDIN’ın Genel Kurul da yapmış olduğu konuşmanın bir bölümünü aşağıda yayınlıyoruz;

Değerli divan, değerli arkadaşlar;
Görevini tamamlayan yönetim kuruluna çalışmaları için teşekkür ediyorum. Birkaç söz demokrasi için söylemek istiyorum. Biliyorsunuz bizde belediye başkanları, biz hepimiz başbakanın ülkeyi diktatörce yönettiğini ileri sürüyoruz. Bazı belediyeler bunu dillendiriyorlar. Ama baktığımız zaman zaten iktidara mensup belediye başkanlarının böyle bir eleştiri yapma durumları yok. Diğerleri böyle eleştiri yapıyorlar.
Türkiye de iyi çalışan belediyelere baktığımız zaman kaç tanesi sivil toplum örgütleri ile, bilim insanlarıyla, odalarla, birlikte çalışıyor, sonrasında bu suçlamaları yapıyor. Bunu görebiliyorsunuz. Onun için biz de Türkiye ye demokrasi dersi verirken kendi içimizde demokrasi olduğunu her fırsatta göstermemiz gerekir diye düşünüyorum. Bunu sadece bu kadar belirtiyorum, kesiyorum.
Son dönemlerde TMMOB ve Mimarlar Odası, odaların işlevsizleştirilmesi konusundaki politikalarını, çok doğru bir aksa oturtturamadıklarını düşünüyoruz. Şöyle ki, odalar kapatılacak, odalar yok oluyor, TMMOB yok ediliyor, böyle bir siyasi çekişme varmış gibi bir hava estiriliyor. Oysa meslekler gidiyordu maalesef mimarlık mesleği de işlevsizleştiriliyor. Biliyorsunuz Yapı Denetim Yasası ile çok önemlidir mimarlar açısından Mimarlar uygulamadan uzaklaştırıldı. Şimdi de ellerinden telif hakları alındı. Yapı denetim yasasında yapılan değişiklikler olursa ki %45 oy aldıktan sonra artık bunları tek tek gündeme getireceğine göre Mimarlar büyük sermaye şirketlerinde açıkça söylemek gerekirse eleman işçi olarak çalışmak zorunda kalacaklar. Meslekler, mimarlık – mühendislik meslekleri işlevsizleştiriliyor, yok edilmeye çalışılıyor. Odanız olmazsa bu konularda her hangi bir mücadele sürdüremezsiniz söylemi üyelerimizi odalara bağlardı ve arkamızda üye desteği ile daha rahat bir mücadele ortamı yaratabilirdi diye düşünüyorum. Onun için bu politikaları hatalı buluyorum.