ENERJİ KİMLİK BELGESİ EĞİTİMİ (EKB) ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM

Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrimiçi Eğitiminin ikincisi açılıyor!

Düzenleyen: Mimarlar Odası Antalya Şubesi

Tarih | Saat : 7-8-9-10 Mayıs 2021 | Ders başlangıç saati 09.00 olup eğitmenlere bağlı olarak bitiş değişebilmektedir, fakat toplamda bir günde 6 saat eğitim yapılmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 5 Mayıs 2021

Kesin Kayıt için evraklarla birlikte başvuru yapılıp kayıt ücreti yatırılmış olmalıdır.

Eğitimler çevrimiçi düzende Zoom Programı aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

 

Değerli Meslektaşlarımız;

“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” gereğince zorunlu kılınan Enerji Kimlik Belgesi’ni düzenleme yetkisi veren “Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı” sertifika programı çevrimiçi eğitimi şubemiz tarafından gerçekleştirilecektir.

Eğitim ile ilgili detayları bilginize sunarız.

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) UZMANLIĞI

Çevrimiçi Sertifika Programı

AMAÇ

Eğitimin amacı; 2007 yılında çıkarılan “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen yetki ile “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” düzenlenmesi için, mevzuatta belirtilen koşullara uygun mimarlar ve mühendislere “EKB Uzmanlığı” sertifikasının verilmesidir.

İÇERİK

 1. Enerji Tüketimleri ve Enerji Verimliliği
 2. İlgili Mevzuatlar
  1. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu
  2. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği
  3. Denetleme ve Ceza Yönetmeliği
 3. Bina Enerji Performansı Hesaplama Yöntemleri
  1. Bina Tipleri
  2. Bina Geometrisi
  3. Isıl Zonlar
  4. Isı Geçişleri
  5. İç Kazançlar
  6. Aydınlatma Enerjisi Gereksinimlerinin ve Tüketimlerinin Hesaplanması
  7. Mekanik Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Sistemleri İçin Enerji İhtiyacı ve Tüketimlerinin Hesaplanması
  8. Sıcak Su Sistemi
  9. Yenilenebilir Enerji ve Kojenerasyon Sistemi
  10. Referans Bina ve Enerji Sınıfı
 4. BEP-İS İşletim Sisteminin Tanıtımı
 5. BEP-BUY Yazılımı Kullanılarak Örnek Binanın EKB düzenlenmesi (UYGULAMA)
 6. SINAV

 

EKB UZMANLIĞI EĞİTİMİ HAKKINDA

SMGM kapsamında düzenlenen eğitim katılımcıları; “MO SMGM 2021 Yılı Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönerge”, “B.2021 Yılı SMG Uygulamaları” maddesi gereğince; mimar ise Mimarlar Odası’na, mühendis ise ilgili meslek Odasına üye olmalı ve geçmiş dönemlere yönelik olarak aidat borcu bulunmamalıdır.

EKB düzenleme yetkisi olan meslek grupları; mimar, elektrik mühendisi, elektronik/elektronik haberleşme mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisi, inşaat mühendisi ve makine mühendisleridir.

“EKB Uzmanlığı” eğitimini daha önce alan katılımcılar, bu eğitimi 10 yıllık yetki süresi içinde yeniden almamalıdır. EKB Uzmanlığı yetkisi iptal edilmiş kişiler tekrar yetkilendirme eğitimine katılamazlar.

2011-2017 yılları arasında EKB Uzmanı yetkisi alan kişiler EKB Uzmanlığı güncelleme eğitimi için tek günlük “BEP-TR 2 ORYANTASYON” eğitimi almalıdır. Bu eğitim için şubenize ayrıca talepte bulunmanız gerekmektedir.

 

KAYIT İÇİN GEREKENLER

1- EKB Uzmanı Kayıt Formu ve Dijital olarak doldurulup gulcingungorbenli@antmimod.org.tr e-posta adresine gönderilecek olan Uzman Katılımcı Bilgileri Formu

2- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (önlü-arkalı)

3- Diploma veya Mezuniyet Belgesi Fotokopisi (Kayıtlı bulunulan Oda tarafından “Dosyasındaki Örneğine Uygundur” ibaresi yazılmalı ve kaşelenmiş olmalıdır.)

4- Mimarlardan “Büro Tescil Belgesi”, mühendislerden ise “SMM belgesi” istenmektedir. Bu belge, eğitimin yapılacağı yıl içinde alınmış ve kayıtlı bulunulan Oda tarafından “Aslı Gibidir” ibaresi ile onaylanmış/kaşelenmiş olmalıdır. (BTB sahibi olmayan mimarlar ve SMM sahibi olmayan mühendisler eğitime katılabilmektedir, ancak “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”] esasları kapsamında yetkilendirme ve sertifika alamamakta; ileride bu belgenin tamamlanması halinde sertifika başvurusunda bulunabilmeleri için hakları korunmaktadır.)

5- Vergi Levhası (Büro Tescil veya SMM belgesinde bulunan firmanın vergi levhası olmalıdır.) (Büro Tescil veya SMM Belgesi olmayan kişiler eğitimi alabilir fakat EKB hazırlayamaz.)

6- Oda Kimlik Kartı Fotokopisi (Mühendisler için)

7- Oda Üyeliği Bildirim Belgesi (Mühendisler için) (Kimlik Kartı Fotokopisi ile birlikte verilmelidir.)

8- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

KAYIT ÜCRETİ: 600 TL  (Kayıt sırasında aidat borcu bulunmamalıdır.)

Eğitim için belgeler teslim edildiyse ödeme Havale/EFT/FAST ile yapılabilir.

IBAN: TR02 0013 4000 0005 3608 3000 25
BANKA / ŞUBE: DENİZBANK / KONYAALTI ŞUBESİ  
HESAP ADI: TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI
AÇIKLAMA: AD-SOYAD-SİCİL NO-EKB EĞİTİMİ
 

EĞİTİM ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Eğitim sırasında kullanılmak üzere katılımcıların bilgisayarlarında Zoom Programı, Eğitim Materyalleri’nin açılması için PDF okuyucu program bulunmalı ve BEP_BUY yazılımı (Eğitim sırasında gönderilecektir) Windows işletim sistem için Netframework’un en güncel versiyonlarının yüklü olması gerekmektedir. 

•             Eğitim gününden önce kullanacağınız bilgisayarın işletim sistemine uygun Zoom programını https://zoom.us/download  bağlantısından indiriniz. Eğitime telefon aracılığı ile giriş yapılabilmesi için programın cihaza indirilmiş olması gerekmektedir.

•             Eğitim oturumuna kayıt bağlantısı Şube sorumluları tarafından eğitimden bir gün önce SMS ve e-posta ile katılımcılara iletilir. Eğitim gününden önce Şube tarafından iletilen kayıt bağlantısına tıklayarak kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kaydınızın onaylanasının ardından eğitim oturumuna katılım için gerekli Zoom bağlantısı, kayıt sırasında belirtilen e-posta adresine iletilecektir. Toplantıya giriş, kayıt sırasında kullanılan e-mail adresinin bağlı olduğu Zoom hesabı ile yapılmalıdır. Gelen e-postada yer alan “Click here to join” yazısına tıklayarak eğitim oturumuna bağlanabilirsiniz. Bağlantılar kişiye özeldir. Kaydınızın onaylanmasının ardından, iletilen Zoom bağlantısına eğitim öncesinde tıklayarak uygulamanın doğru çalıştığını teyit ediniz.

•             Eğitim saatinden 30 dakika önce eğitim oturumuna bağlanılması gerekmektedir. Eğitime giriş yaparken Ad-Soyad ve MO üyeleri için Sicil Numaranızı belirtmeyi unutmayınız. İlgili bilgileri düzenlemek için eğitim adresine giriş yaptıktan sonra görüntünüzün sağ üst köşesinde bulunan “…” simgesine tıklayarak “rename” butonuna basınız.

•             Tüm katılımcılar eğitim süresince eğitmenler ve Şube SMG sorumlusu tarafından sessize alınır. Sorular eğitim süresince “chat” bölümünden iletilerek eğitim sonunda yanıtlanır.

•             Eğitimde farklı saatlerde eğitmenler ve Şube SMG sorumluları tarafından ekran görüntüsü kaydedilerek yoklama alınır. Yoklama uyarısı geldikten sonra tüm katılımcıların kameralarını açması gerekmektedir.

•             Eğitim Adresi ve Şifre eğitim süresince geçerli olacaktır. Bir değişiklik olur ise SMS ve e-posta ile bilgi verilecektir. 

•             Eğitim esnasında karşılaştığınız sorunlarla ilgili gulcingungorbenli@antmimod.org.tr adresine e-posta gönderiniz.

 

Zoom programı nasıl çalışır?

•             Eğitimden bir gün önce SMS ve e-posta ile iletilen bildirimdeki  “Click here to join” e tıklayınız.

•             Gelen ekranda “Zoom uygulamasına izin ver” butonuna tıklayınız.

•             Zoom programı kendiliğinden açılarak ekrana giriş şifresinin yazılabilmesi için kutucuk gelecektir. Kutucuğa gönderilen şifreyi giriniz.

•             Mikrofon ve kamera testinden sonra eğitime giriş sağlayabilirsiniz.

UYARI: Eğitimde kullanılan tüm yazılı, görsel ve işitsel materyalin TMMOB Mimarlar Odası ve ilgili hak sahibinin izni olmaksızın kullanımı, kopyalanması, çoğaltılması, yaygınlaştırılması ve ticari amaçlı kullanımı yasaktır.  Eğitim TMMOB Mimarlar Odası SMGM bilgisi ve izni dışında kayıt altına alınamaz, yaygınlaştırılamaz.

 

SINAVA GİRME VE SERTİFİKAYA HAK KAZANMA KOŞULLARI

Eğitim sonunda yapılacak sınava girebilmek için 24 saatlik eğitimin tamamına katılmak gerekmektedir (Devamsızlık hakkı bulunmamaktadır). Sınav eğitimin son günü çevrimiçi olarak yapılacaktır. Sınav bağlantısı eğitmenler tarafından Zoom programı aracılığı ile katılımcılara iletilecek, sınav süresi bitiminde sınava erişim kapatılacaktır. Eğitim sonunda yapılacak sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almış olanlar EKB Uzmanı belgesi almaya hak kazanır. Sınavdan başarısız olanların eğitim aldığı yıl içerisinde bir kez daha sınava girme hakkı vardır.